Jak wgrać firmware do drukarki ?

Wgrane fabrycznie oprogramowanie układowe drukarek Anet A6 (oraz A8) znane również pod pojęciem firmware jest dość mocno ograniczone. Można je w prosty sposób zmienić na inne o zwiększonej funkcjonalności. Niestety dla większości początkujących użytkowników sam proces jego kompilacji i wgrywania jest dość trudny. Postanowiłem przygotować „paczkę” i instrukcję ułatwiającą całą operację oraz ograniczając ją do paru kliknięć (Windows).

Na początek klasyczne ostrzeżenie:
Istnieje ryzyko, że podczas wgrywania firmware coś pójdzie nie tak (brak prądu, wyjęcie wtyczki USB, zawieszenie systemu, rozlana na klawiaturę cola, biegający kot … czy co tam chcecie). Wszelkie operacje robicie na własne ryzyko ze świadomością, że przypadki „uceglenia” płyty się zdarzają. Nie ponoszę odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku opisanych w artykule operacji.
Operację naprawy uceglonej płyty znajdziecie w odrębnym artykule (powstanie w niedalekiej przyszłości).

Do wgrania firmware niezbędne są prawidłowo zainstalowane sterowniki dzięki którym system widzi drukarkę jako port COM. Jeżeli komputer widzi drukarkę jako „Inne urządzenie” np. USB2.0-Serial spróbuj w Menedżerze urządzeń wskazać mu TEN sterownik (po pobraniu pliku należy go wcześniej rozpakować). Jeżeli drukarka jest widoczna w dziale „Porty (COM i LPT)” np. jako USB-SERIAL CH340 (COM4) możesz przejść do następnego kroku (numer com może być inny).

W załączonym PLIKU poza niezbędnymi narzędziami znajduje się gotowe do wgrania, nie wymagające kompilacji firmware Marlin 1.1.8 z ustawieniami zaczerpniętymi z zalecanej konfiguracji do której wprowadziłem kosmetyczne zmiany. Pobrany plik należy rozpakować, a następnie uruchomić program avrdudess.exe (drukarka powinna już być włączona, a kabel USB podłączony do komputera i drukarki).

Rozwijamy Presets i wybieramy* interesujące nas firmware (do wyboru są Marlin 1.1.8 w wersjach językowych EN i PL oraz fabryczne – gdyby ktoś chciał wrócić).
*w przypadku, gdyby na liście nie było możliwości wybrania opcji widocznych na poniższym obrazku, należy do folderu %AppData%\AVRDUDESS skopiować/podmienić plik presets.xml z paczki.

Standardowo ustawiony jest port COM4 – jeżeli masz inaczej – wskaż prawidłowy.

Jeżeli w systemie są odpowiednie sterowniki, wskazaliśmy dobry port, drukarka jest włączona, podłączona do komputera to kliknięcie w przycisk Detect powinno nam po kilku sekundach zaowocować odpowiednim wpisem w czarnym okienku (jeżeli nie – wróć do początku i znajdź przyczynę braku komunikacji z drukarką).

Gdy jesteśmy pewni tego co robimy i wszystko wcześniej wskazuje, że możemy kliknąć w upragniony przycisk Program! przypomnijcie sobie czerwony tekst na początku tego wpisu – tak to ten moment.

Cały proces programowania powinien przebiegać w sposób widoczny w czarnym okienku i zazwyczaj trwa niecałą minutę. Po tej operacji drukarka powinna uruchomić się ponownie.

To koniec akcji wgrywania. Mam nadzieję, że dla większości z Was zakończyła się pomyślnie, a dla tych co mieli pecha powstanie odrębny wpis o ratowaniu uceglonej płyty.

P.S. Gdyby ktoś nieuważnie czytał stronę i pominął słowo „PLIKU” – ponawiam poszukiwaną zawartość tutaj:  DOWNLOAD

10 odpowiedzi do “Jak wgrać firmware do drukarki ?”

  1. Wielkie dzięki za paczkę! Instalacja bez najmniejszych problemów, pierwszy wydruk już leci. Gdybyś podpowiedział jak skompilowałeś konfiguracyjne plik hex (tak aby móc wprowadzić swoje ustawienia) byłoby już super 🙂 Chyba, że jest prostszy sposób aby je wprowadzać?

  2. Po wgraniu Merlin zaobserowalem dziwne zachowanie. Poziomowalem stoj na pozycji zerowej. Drukarka rozpoczynajac wydruk podjezdzala do gory i glowica jechala na srodek stolu. Potem nie opuszczajac glowicy zaczynala drukowac. Czym to moze byc spowodowane?

    Na oryginalnym oprogramowaniu dziala ok.

    1. Należy za pomocą menu zjechać głowicą na wysokość stołu + grubość kartki, wybrać „Set home offsets” i zapisać ustawienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *